Istorijat

Premijerni broj GLEDIŠTA, časopisa za književnost, umetnost i društvena pitanja izašao je u Nišu 1. oktobra 1953. godine. Časopis je izlazio jedanput mesečno i prodavao za tadašnjih 35 dinara, odnosno za 300 dinara u godišnjoj pretplati.

U prvom broju objavljene su pripovetke Save Penčića, Olega Thorika i Predraga Cvetičanina kao i poezija tadašnjeg odgovornog urednika Velizara Z. Pešića, Ljubisava Stanojevića, Veljka Vidakovića i Branka Miljkovića.

Za prvi broj Miodrag Petrović je napisao esej, a u anketi na redakcijska pitanja odgovarali su Isak Amar, Milentije Stojiljković i Stanislav Vinaver.

Prvi broj časopisa bio je ilustrovan fotografijama umetničkih dela Dušana Nikolića, Aleksandra Šakića i crtežom Dušana Miškovića.

U redakcijskom kolegijumu na prvom broju su radili Milentije Stojiljković, Danica Čemerikić, Ljubisav Stanojević, Velizar Z. Pešić, Veljko Vidaković i Mića Gospavić.

Vlasnik časopisa je bilo Književno društvo u Nišu koje danas nasleđuje Društvo književnika i književnih prevodilaca Niša. Časopis GLEDIŠTA izlazio je redovno do 1964. godine, a objavljivao je dela najznačajnijih književnih stvaralaca tadašnje države.

Ugledni Književni Stvaraoci