Tri tačke · Gledišta

Sadgovor umesto uvodnika

Navršava se sedam decenija od izlaska premijernog broja GLEDIŠTA, časopisa za književnost, umetnost i društvena pitanja koji se pojavio 1. oktobra 1953. godine u Nišu.

Nedostatak stabilnog izvora finansiranja i sedišta redakcije prihvatamo samo kao prednost u ambijentu nove globalne realnosti gde preovladava težnja da svi oblici društvenog delovanja budu prevedeni u virtuelni prostor globalnog interneta.

Ovde smo suvereni i naš rad nije uslovljen cenom hartije koja na svetskom tržištu menja vrednost na dnevnom nivou. Portal Društva književnika književnika i književnih prevodilaca Niš je samo u prethodnih godinu dana imao oko pedeset hiljada jedninstvenih poseta. Bez pogovora taj broj nije za potcenjivanje i to je auditorijum kojem treba ponuditi kvalitetan sadržaj.

foto: Dušan Mitić Car

Lista autora i saradnika GLEDIŠTA će u budućem periodu nesumnjivo samo da raste, a trenutni potpisi u redakcijama predstavljaju tek početni zamah i listu lepih želja pisca ovih redova, urednika portala, ali i predsednika Društva književnika i književnih prevodilaca Niša koje je vlasnik lista.

Grad Niš je na raskrsnici važnih puteva između istoka i zapada i to je njegova osnovna prednost jer se nalazi na samom izvoru nastanka života koji će tek izučavati i definisati neki budući istoriografi – Mediteran koji (još uvek) nema more.

Sa moje tačke GLEDIŠTA već dosežem jasan cilj da radim ono šta najbolje znam – da čitam, pišem i da stvaram.

Dalibor Popović Pop